Mi is az 5G? Miért hasznos? Sokakban hasonló kérdések merültek fel, amikor kiderült, hogy ez a technológia elérhető lesz a piacon. Az 5G röviden. Az 5G rövidítése a mobil és hálózati technológia ötödik generációját jelenti. A 4G utódja, továbbfejlesztett változata (más néven Long Term Evolution, LTE). A technológia magas frekvenciát használ, magas adatátviteli sebességet kínál, tíz gigabit per másodperc vagy még ennél is többet, a késleltetés ideje is kevesebb, mintegy milliszekundum. Az 5G fontos technikai követelményeket támaszt a társadalom digitalizálása szempontjából. Az 5G-t nem pusztán mobil rádióstandardként kell értelmezni, hanem átfogó kommunikációs szabványok gyűjteményét jelenti a mobil alkalmazásokból történő adatátvitelhez szükséges modern hálózati infrastruktúrák számára. Az okostelefonokkal folytatott kommunikáción túl az 5G támogatja a professzionális és ipari alkalmazásokat, pl. hatalmas előrelépés az ipari digitalizáció folyamataiban, az automata vezetésben, a tárgyak internetében (IoT), az intelligens városok kiépítésében és még sok minden másban.

Mi a különbség az 5G és a korábbi generációs mobilhálózatok között?

  • 1G– első generáció: 80as években jelent meg, analóg telekommunikáció
  • 2G– második generáció: korai 90-es évek: a mobil távközlés globális szabványa
  • 3G– harmadik generáció: korai 2000-es évek, vezeték nélküli mobilinternet szabvány
  • 4G– negyedik generáció: 2010-es évek, információtechnológia, nyílt internetes szabványok használata

Ez a 4 generáció vezetett az 5G-hez, mely minden korábbi hálózathoz képes több kapcsolatot, nagyobb frekvenciát kínál. Minden, amit most az okostelefonokon véghez tudunk vinni, azokat képesek leszünk majd sokkal gyorsabban is elvégezni e technológia segítségével.

Fontos technikai tulajdonságai:

  • maximális adatátviteli sebesség 10 Gbit/s-ról 20 Gbit/s-ra
  • magas frekvenciahasználat (kb. 30 gigahertz)
  • alacsony késleltetés, kevesebb, mint egy milliszekundum
  • valós időben való alkalmazásra kialakítva
  • alacsonyabb energiafelhasználás a korábbi szabványokhoz képest.
  • nagyobb lefedettség
  • rendkívüli adatfeldolgozói képességekkel bír és egyszerre korlátlan mennyiségű hívást képes kezelni
  • megnyitja az utat a gépek közötti kommunikációra

Miért lesz az autóknak szükségük 5G-re?

Alapvető fontosságú lesz az 5G az automata autóknak. A jövő autója az ember segítsége nélkül fogja vezetni az autót. Maguktól fognak kanyarodni, fékezni, parkolni, és teljesen egyedül fognak gyorsulni és lassítani is. Ahhoz, hogy mindez balesetmentesen működjön, az kell, hogy az autókban lévő rendszerek képesek legyenek egymással nagyon rövid idő alatt kommunikálni. Egymásra kell kapcsolódniuk és információt kell közvetíteniük egymásnak. Ilyen módon tudhatja egy autó például, hogy mi történik a következő kanyarban, mikor kell fékeznie stb. Ezért az automata autók közti kommunikációnak extra gyorsnak kell lennie, hogy minden jól funkcionáljon, és így a baleseteket megelőzhesse. A gyors információcserét az 5G biztosítani tudja. Szakértők szerint az 5G hálózat egy nagy előrelépést jelent az automata autók esetében is.