A nanotechnológia még egy nagyon fiatal kutatási terület. A nano szó a görög „nanos” szóból ered, jelentése törpe. A nanotechnológia elképzelhetetlen kicsiben zajlik. Egy nanométer egy milliárd méternek felel meg. Nehezen elképzelhető ez a méret, 1 centiméter az 10 000 000 nanométer, például az emberi haj átmérője 50 000 nanométer, vagy talán valamihez viszonyítva könnyebb elképzelni: a nanométer kb. akkora, mint egy alma a föld mellett.

A nanotechnológia alatt egyes nanoszerkezetek (atomok és molekulák) előállítását értjük. A nanoanyagok szerves vagy szervetlen anyagokból állhatnak. Különféle fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságai miatt sokféleképpen alkalmazható. Nehezen lehet őket egyetlen anyagcsoporthoz vagy egy adott célhoz rendelni. A nanotechnológiának sok területen veszik hasznát, számítógépes chipektől az orvostudományig sok területet megváltoztathat. Öt gyakoribb terület: anyagtudomány, eszközök, elektronikus eszközök, szoftverek és nanobiotechnológia.

A nanotechnológia nyomait a természetben is észlelhetjük. Nézzük csak a legyeket, lábain nanométeres szőrszálak vannak. Ezért képesek a legyek és egyes rovarok a falakon és a mennyezeten is mászni. Egy ismertebb természeti példa a lótuszeffektus. A lótuszvirág finom nanoszerkezete biztosítja, hogy a víz csöpögjön le a lótuszvirág leveléről és a szennyeződés részecskéinek tapadása minimalizálódjon. Még a sűrűbb folyadékok sem tapadnak meg rajta, mint az olaj vagy a méz. Ezt a jelenséget próbálták utánozni teflonnal, viasszal, szilikonnal, ezek az anyagok víztaszítóak, de csak ritkán taszítják el a sűrűbb folyadékot.

A nanotechnológiának nagy jövőt jósolnak, különösen az orvostudományban. A nanotechnológia megváltoztathatja a betegségek diagnosztizálását és a gyógykezelések módját, ráadásul azt feltételezik, hogy a nanotechnológia használatával majd a rák betegségeit is kezelni lehet. Ez a technológia elősegíti a biológiai folyamatok megértését és fejlesztését. A gyógyszereket és a kémiai anyagokat bizonyos körülmények között tovább lehet fejleszteni és a korábbinál gyorsabban és költséghatékonyabban forgalomba hozni. A már ismert hatóanyagokat szisztematikusan lehetne optimalizálni, folyamatokat tervezni, hatékonyabbá és hatékonyabbá tenni.

A nanotechnológia sok lehetőséget ígér, de nagyon sok mindennel nem vagyunk még tisztában, ahogy például azt sem tudjuk, hogy jár-e kockázat vele, vagy pontosan milyen hátrányai lehetnek.