Az alanyi jogon járó jövedelem, vagyis a feltétel nélküli jövedelem egy egyszerű ötleten alapul: azt foglalja magában, hogy egy országban minden állampolgár (beleértve a gyerekeket is) születésétől haláláig havonta annyi pénzt kapna az államtól, amennyi a megélhetést biztosítaná az adott országban, anélkül, hogy bármit is meg kellene tenni ezért a pénzért. Ezt a jövedelmet feltétel nélkül minden egyes polgár kapná, azok is, akik dolgoznak, de azok is, akik nem, és anélkül, hogy vissza kéne fizetni. Tehát nem azonos semmilyen típusú kölcsönnel, nem vonhatják vissza a polgároktól sem részlet sem teljes összeg formájában, és természetesen a bevételi jövedelemtől függetlenül ugyanúgy járna mindenkinek. Ez az összeg felváltaná az összes szociális segélyt, munkanélküli járadékot, nyugdíjat, gyermekellátási összeget.
Mi történne, ha bevezetnék az alanyi jogon járó jövedelmet?
Vajon az alanyi jogon járó jövedelem bevezetése valóban jó ötlet? A vélemények eltérnek ebben a kérdésben.
Elsősorban az mondható el, hogy az ország színvonala növekedne, ez a jövedelem mindenki számára garantálná a megfelelő megélhetést. Ha az embereknek több pénzük lenne, olyan dolgokra is költenének, amire másképp csak nagyon ritkán, ez serkentené az ország gazdaságát is. Azt is mondhatjuk, hogy pénzt adnak az állampolgároknak, hogy elköltség és növeljék a gazdaságot.
A feltétel nélküli jövedelem csökkentené a rablásokat, bűnözéseket és növelné az iskolai végzettséget vagy a képzett emberek számát.
A kritikusok szemszögéből nézve, a feltétel nélküli jövedelem mellett ellustulna és elkényelmesedne az emberiség, sokan megelégednének ezzel a pénzzel és nem vállalnának munkát mellette. Viszont, ha az emberiség nem dolgozna, akkor az a bérek és jövedelemadók jelentős mértékű emelését tenné szükségessé. Azért emelnének az árakon, hogy az alanyi jogon járó jövedelem kevésbé legyen elégséges és munkára késztesse az embereket. Ezzel meg minden visszakerülne a régi kerékvágásba. Az alanyi jogon járó jövedelmet támogatók azzal érvelnek, hogy az ember nem tud tétlen lenni és „semmit sem csinálni”, sőt sokan nem csak a pénz miatt dolgoznak, hanem azért, mert szeretik szakmájuk, és szívesen végzik a munkájuk. Az emberiség ezen nagy fele így a feltétel nélküli jövedelem megszerzése esetében sem mondana le a szakmájáról és munkájáról.
A szakértők abban egyet értenek, hogy a technológia fejlődése, a mesterséges intelligencia, a robotmunka elterjedése, a digitalizáció által sok munkahely megszűnne, és nem biztos, hogy mindenki pótolni tudná egy hasonló munkahellyel. Új munkahelyek jönnének létre, így sok embernek át kéne képezni magukat. Ezért az alanyi jövedelem hasznos lenne, hogy akik szakmájukkal többé nem tudnának pénzt keresni, új modern továbbképzéseket tudjanak kifizetni ebből a pénzből, ezáltal fejlődjenek és valamilyen teljesen új modern, digitális munkába kezdhessenek bele, ezzel hát a munkaerőpiac is teljesen átrendeződne.
A kérdés még nyitott és vitatott, hogy inkább hátrányos vagy előnyös lenne az alanyi jogon járó jövedelem bevezetése.