Az évek során, valamint a technológia fejlődésével a telefonunk egy mindennapi életünk szerves része lett. A legtöbben már nem csak eredeti funkciójára, a telefonhívásokra használják, hanem internetes böngészőként, naptárként, jegyzetfüzetként vagy éppen játékkonzolként is. Hétköznapjainkat most már nehéz lenne elképzelni nélkülük. Éppen ezért aggasztó az, ami ezzel a függéssel sajnos együtt jár: idő közben lassan és csendesen megfigyelő eszközökké váltak, adatainkat eljuttatják és megosztják azzal a kormányszervezettel, akik a lehető legtöbbet fizetik érte. Ennek megakadályozását és adataink szuverenitását tűzte ki célul az /e/ foundation.

Az /e/ foundation nyilatkozatában azt állítja, hogy manapság a digitális felhasználónak erősen limitált választása van egy pár cégóriás ajánlataiból. Ez pedig a közérdek ellen irányul, főleg akkor, amikor ezek a cégek a személyes és céges adatainkat használják saját üzleti előrehaladásukra. Ezért gondolja úgy az alapítvány, hogy nem szabadna egy pár privát cég kezeibe adni a kommunikációs csatornákat, operációs rendszereket és alapvető digitális szolgáltatásokat, mint az e-mail vagy a közösségi média, hiszen ezek alapvető közösségi infrastruktúrák.

A cég ennek érdekében akar fejleszteni és gyártani saját, privát gyártású, független operációs rendszereket telefonokra, okoseszközökre, számítógépekre és egyéb IoT (Internet of Things) eszközökre, valamint olyan internetes szolgáltatásokat, mint például az e-mail, online tárolóhelyek, kereső vagy egyéb applikációk. Mindezt persze az előbb említett értékek – a biztonság, a személyes adatok védelme, fenntarthatóság és a non-profit hozzáállás – fenntartásával szeretnék véghez vinni.

Ezek közül az ígéretek közül jelenleg az /e/OS (korábban eelo) nevű telefonos operációs rendszer valósult meg. Ez egy Android alapú, „Google-telenített ökoszisztéma”, mely az OS mellett saját fejlesztésű applikációkat és más online eszközöket is tartalmaz, az olyanokat mellőzve, mint a Google Play vagy a Google Services. A rendszer és az összes applikáció Open Source, vagyis a forráskódhoz bárkinek hozzáférése van annak érdekében, hogy a hozzáértők meg tudjanak bizonyosodni a biztonságukról. Emellett az /e/ a választás lehetőségét is fenntartja, ugyanis bármilyen létező Android alkalmazást fel lehet telepíteni, sőt, az /e/OS még jelezni is fogja, hogy hány darab beépített követő, vagyis tracker van az adott programban, ami az személyes és céges adatainkat továbbítaná. Hozzájutni a rendszerhez egyelőre nem gyerekjáték. Főként két lehetőség közül lehet választani: egyrészt vehetünk egy módosított vagy saját gyártású telefont egyenesen az /e/foundation honlapjáról, másrészt saját felelősségünkre letölthetjük és feltelepíthetjük telefonunkra az egész rendszert. A jövőben egy harmadik lehetőség is megnyílhat, ugyanis nemsokára elpostázhatjuk a cégnek telefonunkat, ezzel megszabadulva az utóbbi lehetőség kissé bonyolult, sokaknak fejfájást okozó procedúrájától.

A biztonság, az adataink védelme és a megbízhatóság mellett az /e/foundation egyszerű és átlátható felhasználói felületeket és élményt, valamint egy új lehetőséget nyújthat az olyanok számára, akik féltik a saját adataikat, vagy csak egyszerűen elegük van abból, hogy a Google már akkor tudja, hogy mit szeretnénk, mire vágyunk, amikor mi azt még csak ki sem mondtuk.