Napjainkban a technológia fejlődésével sok minden digitalizálódik, egyre több változást és fejleményt észlelhetünk, és az embereknek alkalmazkodniuk és modernizálódniuk kell a társadalommal együtt.
A digitalizáció sorából a pénz sem maradt ki. A legtöbb helyen már a fizetést sem kézbe adják borítékban, hanem bankkártyára utalják. Egyre több vendéglőben, üzletben fizetünk készpénz helyett bankkártya, vagy akár telefon, okoskarkötő érintésével. Az érintéses fizetés kényelmet, gyorsaságot kínál. A korona vírus világjárvány egyre több embert „kényszerített” a készpénzről való lemondásra és érintésmentes fizetésre, a bankkártyás fizetés népszerűsége megnövekedett. Aki viszont megszokta az elektronikus fizetési „trendet”, az valószínűleg a jövőben is ezt fogja használni.
A készpénz eltűnésének előnyei és hátrányai
Eltűnik a készpénzt és átveszi a helyét valami más? Ezt már párszor átélte az emberiség a történelemben például mikor pénzérmékről papír készpénzre váltottak, de ez nagy változást nem jelentett.
A bankkártyás fizetésre való áttérésre is mondhatjuk azt, hogy nem jár nagy különbséggel, hogy ugyanúgy az is egy reális fizetőeszköz, akárcsak a készpénz, csak hogy ebben a fizetési folyamatban már eltűnik a névtelenségünk. Aki készpénzt használ, nem hagy nyomot fizetési műveletei után. Ezzel szemben azok, akik elektronikusan fizetnek, a nevükkel fizetnek. A virtuális fizetéssel azonban eltűnik az egyén szabadsága. Minden egyes tranzakciót ellenőrizni lehet bankkártyás fizetés során, ezért sokan tartanak attól, hogy fogyasztási szokásuk nem marad titkos, – mint korábban a készpénzzel fizetésnél- és ezáltal ellenőrizhetőek lesznek. Sokan vannak, akiket ez nem is zavarna, a becsületes állampolgároknak nincs mitől tartaniuk.
Mégis milyen előnnyel jár az, hogy minden egyes tranzakció ellenőrizhető? A készpénz eltörlése megakadályozná a kábítószer kereskedelmet, így segítene a bűnözés leküzdésében, megfékezésében, a készpénz eltűnésével sokkal nehezebb lenne az adót eltitkolni, ezért a vállalkozók közt tisztességes verseny alakulhatna ki. A be nem jelentett munkát, és a pénzmosást is felszámolná.
Viselkedés kutatok szerint, a pénzköltés készpénz formájában, aktiválja az emberek fájdalomközpontját. A készpénzzel fizetéskor az ember vesztességet érez, érzi, hogy kevesebb pénze maradt. A kártyás fizetés szinte észrevehetetlen. Könnyű elfelejteni, hogy mennyi pénzt költött az ember. Ezért azok számára lenne nagyobb hátrány, akik nehezebben kezelik és osztják be a pénzüket. Észre sem veszik és a pénzük csak úgy elrepül, és megnőhet a kockázata annak, hogy adósságba kerülnek.
Az sem utolsó szempont, a készpénz ellen szólva, hogy kézről kézre jár, ezért az egyik legnagyobb baktériumhordozó. Ezért is ajánlják a koronavírus járvány idején a bankkártyás fizetést.