A technológia és az internet adta lehetőségeknek sok pozitívuma van, viszont negatív dolgokra is fel lehet használni, erre példa a hoax, de már az internet előtti kórszakban is terjedtek hoax-hoz hasonló szövegek, pletykák, melyek szájról-szájra jártak. A hoax angol eredetű szó, beugratást, átverést, megtévesztést jelent. Szándékosan megtévesztő információkat tartalmazó publikációk, amelyeknek nincs valóságértékűk. Mióta bárkinek lehet saját weboldala, e-mail címe, közösségi oldala sokkal több megtévesztő tartalom jön létre és terjed. Régebben e-mailben és híroldalakon terjedt, ma már ezeken kívül az aktuális trendhez igazodva a social media-n keresztül – mint a Facebookon és Twitteren – is tucatjával terjednek. Sokan ismerik például a következő befutott álhíreket, miszerint Bill Gates 5000 dollárt ad,ha… vagy az iraki óriáspókos legendát. Két típusa van a hoax-nak: pszihológiai vagy politikai, gazdasági.
A hoax írójának célja, hogy az általa létrehozott tartalom gyorsan terjedjen, minél nagyobb tömeget mozgasson meg, növekedjen a kattintások száma és ezzel a bevétel is. Vagy politikai hoax-ok esetében a manipuláció, ellenszenv keltés is lehet a cél.
Hogyan ismerheted fel?
Tipikus ismertetőjeleiről könnyen felismerhető, hogy valódi tartalomról van szó, vagy „fake”, azaz hamis hír bukkan fel előttünk. A következő pontok, ha ismerősek egy hír vagy e-mail olvasása közben, akkor azt jelenti, hogy valaki megpróbál átverni:
– szembetűnő nyelvtani hibáktól hemzseg
– általában ellentmondást is tartalmaz
– nem tartalmaz hivatalos forrást
– szerző megjelölésének hiánya
– fenyegető e-mailek
– nem konkrét személyekre és intézményekre hivatkoznak, hanem általánosításokra figyelhetünk fel: pl.: a német orvosok szerint
– csalogató címek: „Kiderült a borzasztó titok a koronavírusról, kattints ide és tudj meg többet róla”, sok esetben a címeket csupa nagybetűkkel írják, vagy a szöveg nem támasztja alá, amit a cím ígér.
– csalogató, figyelemfelkeltő, lopott vagy amatőr szerkesztésű képek
– hibás vagy hiányzó dátum
– továbbításra ösztönöz
– az URL próbál egy már létező oldaléra hasonlítani
– gyakori témák: tragédiák bemutatása, titok leleplezése, horror történetek, nyereményjátékok, érzelmekre ható témák
Tipp, hogy ne ess a hoax csapdájába: ne hagyd magad átverni, ha gyanúsnak tűnik egy hír, és felismered a fent említett pontokat, ne oszd meg a tartalmat. Inkább járj utána, hogy amit olvasol hiteles vagy sem. Amíg nem vagy biztos benne, ne terjeszd, ne kelts pánikot.