A technológia folyamatosan fejlődik, ma a negyedik ipari forradalomban már nem a gőzgépek állnak a középpontban, hanem különféle robotok. A robotok olyan gépek, amelyek képesen önállóan mozogni, feladatok elvégezni. Ilyenek a robotkutyák is, mint ahogy nevük elárulja, kinézetre olyanok, mint a kutyák, avagy négy lábon járó robotok.

Az első robotkutya 2005-ben készült el, arra használták őket, hogy katonák csomagjait „cipeljék”, ugyanis 154 kilogrammos teherbírásúak voltak. Ezeket a robotokat tovább fejlesztették, hogy stabilabbak legyenek, képesek legyenek egyedül újra felállni, ha felborulnak. A robotkutya 2010-es fejlesztése már annyira stabil, hogy képes nehezebb körülmények közt is jól teljesíteni és mozogni, nem jelent akadályt számára a hó, de a sziklák sem. 2013-as fejlesztés már arra is képes, hogy hajítani tudjon. Maximum 14 kilogrammos tárgyat képes 5 méteren belül eldobni.

Ma a Boston Dynamics által fejlesztett két kamerás, 360 fokos látókörű Spot nevű robotkutya már több mindenre képes: együtt tud dolgozni más robotokkal, képes ajtót nyitni önállóan, dombosabb, nehezebb talajon már gyorsabban tud mozogni. Az utolsó „képességét” nézve, nagyon előnyös, mivel alkalmazni lehet olyan területek bejárására, kutatására ahol az ember nehezebben tud mozogni. Akár katasztrófák, földrengések után keletkezett romokon, romok közt is nagy hasznát veheti az emberiség. Mezőgazdaságban is nagy hasznuk lenne a terepet és a termést felmérni, ezekről adatokat gyűjteni, juhokat terelni. Ezen kívül az embereket kímélve, elvégezhetik helyettük a nehéz fizikai munkákat is, például rakományokat szállítani.

Különböző helyzetekre, célokra lehet fejleszteni és alkalmazni. Így a jelenlegi világjárványban is hasznát tudták venni. Mégis mire? Leginkább arra, hogy az embereket emlékeztesse a korlátozások betartására. Erre példa a kamerával ellátott Boston Dynamics robotkutyája, mely azzal a feladattal lett megbízva, hogy járőrözzön egy szingapúri parkban, figyelje az embereket, leginkább azokat, akik nem tartják be a koronavírus terjedését megakadályozó előírásokat. Tehát, ha a robotkutya olyan személyeket lát, akik nem tartják be az előírt távolságot, akkor odasétál és egy előre rögzített hangüzenettel figyelmezteti őket. Ezek a kamerák nem gyűjtenek személyes adatokat, csupán az a feladatuk, hogy figyeljék hány ember jár a parkba, és hogy az embereket figyelmeztessék, ezzel kevesebb park-figyelő személyre van szükség, akik egyébként hasonló típusú feladatokat látnak el. Bostonban a Spot kutyák már arra is használták, hogy gyógyszereket vigyen a kórház betegeinek. Nézzük ezen kívül Thaiföld, Bangkok példáját: egy bevásárlóközpontban robotkutyák járnak körbe az emberek közt, és kézfertőtlenítőt „kínálnak” fel.

Tehát a robotkutyák nem azért lesznek népszerűek, mert szeretetet és boldogságot hoznak a gazdájuk életébe, mint a valódi kutya, hanem azért, mert olyan munkák elvégzésére lehet felhasználni, melyek az emberek számára veszélyesek vagy monotonak.

Kép forrása: https://time.com/5155273/boston-dynamics-spotmini-robot-dog/